DEYİŞİM
TAM da Bu GÜN
aile hekimi-pratisyen
hekimlik
analiz X
DIŞARIDAKİLER...
DIŞARIDAKİLER 2
ANALİZ
ÇÖZÜMLEME 2
ÇÖZÜMLE-ME
ASM´LER DE AVM´LER GİBİ OLSUN
Tiroid Kursu
Danıştay: TSM çalışanlarına farklı görev yüklenemez
Danıştay, toplum sağlığı merkezlerinin (TSM) kurulması ve faaliyetlerine ilişkin olarak hukuki çerçevenin yerinde olmadığını, merkeze ve çalışanların...
DETAY
Evde sağlık hizmeti 20 bin hastaya ulaştı, hedef 100 bin
2003 yılında başlayan Sağlıkta Dönüşüm Projesi kapsamında hastanelerin tek çatı altında toplandığını, bugün itibariyle bir kişinin yılda 7 kez sağlık ...
DETAY
İletişim Güncelleme
Aile Hekimi adres ve telefonlar kısmında iletişim bilgilerinin yanlış olduğunu tespit eden arkadaşlarımızın, sitemizin iletişim bölümünden doğru adres...
DETAY
ANKET
 
ESKISEHIR

Ziyaretçi Sayısı: Site Meter
Bu Haber 13.10.2011 Tarihinde Yayından Kalktı
Toplam 1069 kez okundu

Bir Soru-Bir Cevap

Askerlik nedeni ile sözleşmesini usulünce sona erdirenler terhis tarihinden itibaren bir ay, doğum nedeni ile sözleşmesini usulünce sona erdirenler doğum nedeniyle kullandığı ücretli izin süresinin bitimi tarihinden başlayan bir yıllık süre içerisinde müracaatları üzerine, ayrılmadan önceki çalıştıkları ilde, ilk boşalacak aile hekimliğine sıralama dışı başlatılırlar.

Soru:Eşim sözleşmeli aile hekimi olarak 1,5 yıldır çalışıyor.Şu anda hamile ve çok üzgün. Çünkü etrafından duyduklarına göre doğum iznine ayrıldığı zaman sözleşmesinin otomatik olarak feshedileceği korkusuna kapıldı.Gerçekten doğum izni aile hekimliği sözleşmesinin iptal sebebi midir?

 

 

         Sorunuzun cevabında kafanızın karışmaması için öncelikle aşağıda görülen ve  Aile Hekimliği Pilot Uygulaması Kapsamında Sağlık Bakanlığınca Çalıştırılan Personele Yapılacak Ödemeler ve Sözleşme Şartları Hakkında Yönetmelik ‘in “izinler” başlığı altındaki 9.maddesini tam metin olarak okumanızı istiyorum.

       “İzinler

       Madde 9- Sözleşmeyle çalıştırılan aile hekimleri ve aile sağlığı elemanlarının yıllık izin süreleri otuz gündür. Bu personele, mazereti sebebiyle 5 gün daha izin verilebilir. Kadın personele doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam on altı hafta süreyle izin verilir. Çoğul gebelik halinde doğum öncesi sekiz haftalık izin süresine iki hafta eklenir. Ancak beklenen doğum tarihinden sekiz hafta öncesinde sağlık durumunun uygun olduğunu hekim raporuyla belgeleyen personel isterse doğumdan önceki üç haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda kadın personelin isteği halinde, doğum öncesinde çalıştığı süreler doğum sonrası ücretli izin süresine eklenir. Doğumun erken gerçekleşmesi nedeniyle doğum öncesi sekiz haftalık ücretli iznin kullanılamayan bölümü de doğum sonrası ücretli izne eklenir. Yıl içinde tek hekimin uygun görmesiyle toplam yirmi güne kadar hastalık izni kullanılabilir ve toplam yirmi günü aşan hastalık izni için sağlık kurulu raporu gereklidir.

       Yukarıda belirtilen izinlerin kullanılması sırasında, sözleşmeyle çalıştırılan aile hekimi, bu Yönetmeliğin 5 inci maddesinde belirtilen şartları taşıyan tabip veya tabiplerle veya aile sağlığı elemanları ile anlaşarak, hizmetin görülmesini sağlar. Bu anlaşma yerel sağlık idaresince uygun görülmesi halinde uygulanır. Bu durumda, asıl aile hekimi ya da aile sağlığı elamanına ödeme tam olarak yapılır. Geçici aile hekimi ya da aile sağlığı elemanına bu geçici görevi dolayısıyla ödeme yapılmaz.

       Bu mümkün olmadığı takdirde yerel sağlık idaresi, diğer aile hekimleri, aile sağlığı elemanları veya Bakanlık personelini geçici aile hekimi veya geçici aile sağlığı elemanı olarak görevlendirir. İzne ayrılan aile hekimi veya aile sağlığı elemanına kişi başına yapılacak net ödeme hesaplanır. Hesaplanan miktarın % 50’si aile hekimi veya aile sağlığı elemanına, kalan % 50’si geçici aile hekimi veya geçici aile sağlığı elemanına ödenir.

         Askerlik nedeni ile sözleşmesini usulünce sona erdirenler terhis tarihinden itibaren bir ay, doğum nedeni ile sözleşmesini usulünce sona erdirenler doğum nedeniyle kullandığı ücretli izin süresinin bitimi tarihinden başlayan bir yıllık süre içerisinde müracaatları üzerine, ayrılmadan önceki çalıştıkları ilde, ilk boşalacak aile hekimliğine sıralama dışı başlatılırlar. “

     

       Madde metninden sizin de anlamış olduğunuz gibi kadın personelin izin hakları içerisinde doğum öncesi sekiz ve doğum sonrası sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı hafta ek izinleri bulunmaktadır.Doğum öncesi kullanmadıkları izin sürelerini de doğum sonrasına ekleme imkanları bulunmaktadır.Bu izin süresi ücretli izin kapsamındadır.

       Eşiniz bu izinleri süresince başka bir aile hekimi ile anlaşarak yerine vekil bırakabilir.Bu ancak yerel sağlık idaresinin onayı ile olmaktadır.Böyle bir anlaşma vaki olmadığı takdirde İl Sağlık Müdürlüğü eşinizin vekaletine 657 kadrosundan bir hekimi geçici olarak görevlendirir.Bu takdirde eşinizin kayıtlı kişi başına almakta olduğu paranın % 50 si bu geçici görevli hekime verilir,kalan kısmını eşiniz almaya izni süresince devam eder.

       İnsanların kafasını karıştıran maddenin son bendinde yer alan “usulünce sözleşmesini sona erdirme “ prosedürüdür.Eğer sözleşmeler herhangi bir mazeret olmaksızın veya gerekli süre kullanılarak sonladırılmamışsa bu kusuru işleyen Aile Hekimi bir yıl süre ile herhangi bir yerde sözleşme imkanı bulamamaktadırlar.Ancak gebelik ve doğum geçerli mazeretlerden olup kişi isterse bundan dolayı süresi dolmadan sözleşmesinin sonlandırılmasını talep edebilir ve bu talep usulünce sözleşme sonlandırma kapsamına gireceğinden kişi bir yıl dolmadan da bulunduğu ilde ilk boşalacak pozisyona talip olabilir ve sıralama dışı atanır.

       Peki doğum yapan bir kadın neden sözleşmesini feshetmek ister ? Eğer doğum sonrası verilmiş olan ücretli izin süresini kullanmış ve bu seferde bebeğinin bakımı için ücretsiz izin talep ediyorsa işler karışıyor.Çünkü Aile Hekimleri Pilot Kanun Çerçevesinde zaten ücretsiz izinli devlet memuru statüsünde ve bu durumdaki birine tekrar ücretsiz izin vermek mümkün değil.O nedenle kişinin sözleşmesini fesh edip 657 kadrosuna dönmesi ve ondan sonra doğum sonrası ücretsiz izin talebinde bulunması gerekiyor.Bunu yaptığı takdirde ise ücretli izninin bittiği tarihten sonraki bir yıl içinde görev talep etmesi gerekmekte.

         Demek ki eşiniz doğum öncesi ve doğum sonrası izinlerini ,araya sağlık raporu sıkıştırarak bile olsa kullandıktan sonra aynı pozisyonuna hiç sorunsuz döner.Yalnız bu izin süreleri yıl sonrasına tesadüf ederse yeni yılın sözleşmesini yapmayı unutmayın.

       Sağlıcakla kalın.Bu Habere Henüz Resim Eklenmemiştir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir. İlk yorum ekleyen siz olmak isterseniz aşağıdaki yorum formunu doldurunuz.
Ad Soyad :
Yorum :
   
   
Dr.Erhan Bayuk
1.Basamak Dergisi Röportajı
Uz.Dr.Kazım Tırpan
ÇÖZÜMLE-ME
Dr.Sinan Gürsoy
EĞİTİMLER
Uz.Dr.Mithat Tosun
ZAMAN YÖNETİMİ
Dr.Yosef Mengele
ASM´LER DE AVM´LER GİBİ OLSUN
sen de yazar ol.....
KATEGORİLER
AİLE HEKİMLİĞİ
GÜNCEL HABERLER
ESKİŞEHİR HABERLERİ
EDİTÖRÜN YORUMLARI
İNCELEME DOSYALARI