Gereksiz Antibiyotik Kullanma!

 

 

Amerika’da yayınlanan “Newsweek” dergisi, 18 Ekim 2013 tarihli kapak sayfasında antibiyotiklerin aşırı kullanımına bağlı olarak tedavi edilemeyen süper mikropların dünya genelinde yayılmaya başladığına değinerek “İlaçlar İşe Yaramıyor” başlığını kullanmıştır.

CDC’nin (U.S. Centers for Disease Control and Prevention) yaptığı açıklamaya göre, Amerika’da her yıl 2 milyondan fazla insan en güvenli ve etkili antibiyotikleri kapsayan geniş spektrumlu direnç taşıyan bakterilerle enfekte olmakta ve bu hastaların en az 23 bini hayatını kaybetmektedir.

 

Tıbbi uzmanlar Amerika’da insanlar tarafından tüketilen antibiyotiklerin en az yarısının gereksiz olduğunu belirtmektedir. İçinde bulunulan durumla ilgili olarak George Washington Üniversitesi’nden Prof. Dr. Lance Price, halk sağlığı açısından bugüne dek karşılaşılan en ağır tehditlerden biri ile karşı karşıya olunduğunu ve eskiden tedavi edilebilen enfeksiyonlardan insanların ölebileceği bir döneme girildiğini belirtmiştir. 

 

 

Doktorunuz antibiyotik reçetelediğinde, tedavi talimatlarını dikkatli bir şekilde takip etmelisiniz. Sadece bu şekilde bütün bakterilerin yok edildiğine emin olabilir ve bakteriyel direnç gelişiminin önüne geçebilirsiniz.

Temel Kurallar:

 1. Doz ve zaman talimatlarına uyun. Hiçbir zaman ilacınızı almanız gereken zamanı atlamayın ve reçetelenen doza sadık kalın.
 2. Tedaviyi yarıda kesmeyin. Tedaviye başladıktan birkaç gün sonra kendinizi daha iyi hissetseniz bile tedavi sürecinin tamamını devam ettirin. Bakterilerin tamamen yok edilmesi ancak bu şekilde mümkündür
 3. Arta kalan ilacı saklamayın. Asla antibiyotiklerden kalanları kullanmayın.


Antibiyotikler Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

 • Antibiyotikler yalnızca bakteriler için etkilidir, virüslere bağlı enfeksiyonları tedavi edemez. Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda antibiyotiğin yeri yoktur. Soğuk algınlığı ve grip çoğunlukla kendi kendine iyileşebilen hastalıklardır.
 • Antibiyotik ateş düşürmez, sadece uygun ve doz ve şekillerde kullanılan antibiyotik, hastalığın kaynağı olan enfeksiyonu ortadan kaldırdığı için ateş düşer.
 • Antibiyotik ağrıyı dindirmez, burun akıntısını, öksürüğü hafifletmez.
 • Antibiyotik, grip ve soğuk algınlığının başkalarına geçişine engel olmaz.
 • Başka birine iyi gelen bir antibiyotik size zarar verebilir. 
 • Kişinin daha önceki bir hastalıkta kullandığı antibiyotik, tekrar benzer hastalığa yakalansa bile etkili olmayabilir.  
 • Hekim önerisi olmadan kullandığımız antibiyotiğin etkisi olmayacağı gibi, yaygın ve yanlış kullanıldığında hızla direnç gelişir.
 • Antibiyotiklere karşı direnç geliştiğinde, esas etki beklediğimiz bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde bu antibiyotikler etkili olamaz.
 • Her antibiyotik her hastalıkta kullanılmaz.

 

Kaynak: http://www.akilciilac.gov.tr/ 


Eskişehir Web Tasarım