AŞIRI SICAKLARA DİKKAT

 

 

Hava sıcaklığının yükselmesi pek çok sağlık sorununa davetiye çıkarıyor Sıcak havalar özellikle bebekleri,hamileleri ve  65 yaş üstü kişileri daha fazla etkiler.Diyabet, hipertansiyon, kalp hastalığı gibi kronik hastalıkları olanlar çok daha dikkatli olmalıdırlar. O nedenle 65 yaş üzerindeki şahısların güneşte fazla kalmamaları, mutlaka hava akımı olan yerlerde oturmaları ve yeterli miktarda sıvı almaları çok önemlidir.
Sıcak havalarda sağlığımız üç türlü tehditle karşı karşıya kalır.

Birincisi susuz kalmak, ikincisi sıcak çarpması, üçüncüsü de  güneşteki zararlı ışınların bir şekilde vücutta yan etki göstermesi.Bunlara dikkat edilmelidir. Sıcaktan kaçınmak için hava akımı olan yerlerde tercih edilmeli,kapalı alanlardan uzak durulmalıdır.. Camların karşılıklı açılıp cereyan dediğimiz hava akımının olduğu yerlerde oturulmalıdır.İleri yaştaki insanlar sıcak ortamı daha fazla sevdiklerinden farkında olmadan sıcak havanın kötü etkilerine maruz kalabilirler bu nedenle uygun bir biçimde uyarılmaları gerekebilir. Sıcak havalarda bol sıvı tüketilmelidir.Sıvı ihtiyacının çoğunun sudan karşılanması çok daha uygun olacaktır.

Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için geniş şapkalar, hava alan yumuşak ,ince, pamuklu elbiseler giyilmesi ,güneş ışığının zararlı etkilerinden korunmak için yüksek faktörlü güneş kremleri kullanılması gerekir. Güneş altında mümkün olduğunca  dolaşılmamalıdır. Özellikle güneşte spor yapılması sağlığımız açısından sakıncalıdır.

Sıcak çarpması dediğimiz yüksek ateş,terlemede azalma,baş ağrısı,mide bulantısı ve kusma,bilinç düzeyinde bozulma gibi belirtiler görüldüğü takdirde vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.Kaybedilen sıvının yerine konulması çok önemlidir.


Eskişehir Web Tasarım